GARANTİ KAPSAMI VE KOŞULLARI

Firmamız müşteri memnuniyeti kapsamında verdiği tüm hizmetlerde 3 ay servis garantisi sunmaktadır.

Bilindiği üzere teknik servis hizmeti verdiğimiz ürünler ağırlıklı olarak yurt dışında üretimi yapılan ürünlerdir. Özellikle yeni model ve yeni seri olan ürünlerin orijinal yedek parçaları maalesef ülkemizde yeterince bulunmamaktadır.

Hizmet verdiğimiz tüm modellerde öncelikli olarak orijinal parçanın tamir ve onarımı mümkünse orijinalliğin bozulmaması adına onarım işlemi yapılmaktadır. Onarım mümkün değilse orijinal yedek parça kullanılarak değişim yapılmaktadır.

Orijinal yedek parçanın bulunmaması veya normal şartlar ile ulaşılmasının mümkün olmadığı durumlarda 1. sınıf A Kalite diğer yan sanayi parçalar kullanılmaktadır. Yan sanayi yedek parçalar 1. sınıf A kalite özelliklerine sahip değilse, bu kalitesiz yedek parçaları kullanmak yerine, orijinal veya daha kaliteli parçaların piyasaya girmesi için beklemenin daha doğru olacağı bilgisi müşterilerimiz ile paylaşılmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında servislerimize ulaşan cihazlar; teknik müdahale veya yazılım-oyun yükleme işlemleri büyük bir titizlikle yapılarak, onarım ve yükleme sonrası gerekli tüm testlerden geçmiş aktif-akıcı-stabil çalışır bir durumda olarak sizlere ulaştırılmaktadır.

Teknik servis onarım veya parça değişimi işlemleri, yazılım-oyun yükleme işlemleri de dahil, kullanıcı hatası olmadan kendiliğinden hata vermesi, arıza yapması ve benzeri durumlar da garantimiz kapsamındadır. Size iletilen işlem/garanti belgesi ile birlikte tüm Sürat Kargo şubelerinden 1293288712 firma-kargo kodu ile ücretsiz (karşı ödemeli) olarak gönderim yapabilirsiniz.

GARANTİ KAPSAMI DIŞINDAKİ DURUMLAR

  • Kullanıcının cihazı düşürmesi, kırması, sıvı teması vb. durumlar.
  • Ani elektirik ve voltaj akım değişimleri.
  • USB / HDMI soket gibi dışarıdan bağlantı yapılabilen kanalların, kablo takılırken aşırı zorlanması, kırılması, yanlış takılması vb. durumlar.
  • KonsolMatik onarımı sonrası farklı şahıslar veya firmalar tarafından cihazın tekrar açılması, onarılmaya çalışılması.
  • Cihazın aşırı sıcak veya soğuk ortamlara maruz bırakılması.
  • Özel yazılım yükleme sonrası sistem versiyonunda güncelleme yapılması.
  • Kullanıcı veya farklı şahıslar tarafından yazılım – sistem – oyun dosyalarının kurcalanması, değiştirilmesi,

durumlarında garanti kapsamı dışına çıkılmaktadır.