SIKÇA SORULAN SORULAR

Kapıda veya Sonradan Ödeme Seçeneği Var mı?

Teknik servis ve onarım işlemlerinde (şubelerimize kendinizin getirmesi haricinde) kapıda ödeme seçeneği mevcut değildir. Sonradan ödeme seçeneği mevcut olup, inceleme ve arıza tespiti sonrasında onarım tutarı ve diğer detaylar tarafınıza bilgi verilerek ödeme talep edilir. Ödemenizi size verilecek olan banka IBAN bilgisi ile Havale/EFT olarak veya size iletilecek olan platform / link aracılığı ile online olarak Kredi / Banka kartınız ile tek çekim / taksit şeklinde yapabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Ödeme ve Taksit Seçeneği Var mı?

Kredi veya Banka Kartı ile Website / Uygulama üzerinden Online ödeme seçeneğimiz mevcuttur. Tek çekim ve Taksit imkanı sunulmaktadır.

Banka Havalesi İle Ödeme Seçeneği Var mı?

Banka Havalesi ile ödeme seçeneğimiz mevcuttur. QNB Finansbank hesabımızı kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo Koşulları Nedir?

Ücretsiz Kargo koşulları ve diğer detaylar için TIKLAYINIZ.

Adresten Alım ve Adrese Teslim Hizmetiniz Var mı?

Şube ve Özel Kurye servisimizin bulunduğu konumlarda firmamıza özel Kurye hizmetimiz mevcuttur. Şube ve Özel Kurye hizmetimizin olmadığı konumlarda Kargo ile merkeze gönderim seçeneği mevcut olup, Kargo Firmasına ait Kurye Çağırma işlemi ile de adresinizden ücretsiz olarak Kargonuzu aldırabilirsiniz. Detaylar için arama kısmından Şehir / İlçe / Konum bilginizi girerek konum sayfanızı inceleyiniz.

Cihazımı Kendim Getirebilirmiyim?

Şubemizin bulunduğu konumları kendiniz de ziyaret edebilirsiniz. Detaylar için arama kısmından Şehir / İlçe / Konum bilginizi girerek konum sayfanızı inceleyiniz.

Cihazımın Servisteki Anlık Durumunu Takip Edebilirmiyim?

Rezervasyon sonrası servislerimize ulaşan cihazlarınız için size özel bir servis kodu iletilecektir. Bu kod ile cihazlarınızın anlık servis durumunu sistemlerimiz üzerinden online olarak takip edebilirsiniz.

Servis Süresi Ne Kadar?

Servis süremiz normal koşullarda ortalama 15 gündür. Servislerimize ulaşan tüm cihazlar profesyönel teknisyenlerimiz tarafından acele etmeden büyük bir titizlikle incelenmekte ve onarılmaktadır. Arıza tiplerine göre servis süresi değişkenlik göstermekle beraber, servis yoğunluğu, parça stok durumu ve benzeri nedenler ile sürelerde azalma veya artma yaşanabilir.

Neden Sizden Hizmet Almalıyım?

KonsolMatik’in kuruluş amacı öncelikli olarak oyun konsolları teknik servis süreçlerinin profesyonel ve kurumsal olarak yönetilmesi / idare edilmesini sağlamaktır. Orijinal parça kullanımı, tamir ve onarım yapılacak olan cihazları tanıma ve hakimiyet bu alanda hayati önem arz etmektedir.  Ayrıca KonsolMatik üzerinden alacağınız hizmetlerde, hizmetin kalite takibi, kullanıcı haklarınızın korunması, garanti süreçleri, cihazın seri numarası ve orijinalliğini koruma gibi bir çok önemli unsuru da güvence altına almış olacaksınız.

Cihazım, Bilgilerim, Ödemem Güvende mi?

KonsolMatik tarafından alınan size özel tüm bilgiler KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) kapsamında KonsolMatik koruması ve güvencesi altındadır. Dijital veri ve bilgileriniz Türkiye lokasyon sunucularımızda yüksek güvenlik önlemleri ile saklanmaktadır. Ayrıca web, uygulama, telefon vb kanallar üzerinden yapacağınız tüm işlemler Tüm dünyada standart olarak kullanılan SSL güvenlik protokolleri ile şifrelenmektedir. SSL güvenlik doğrulamasını tarayıcınızın adres çubuğundan inceleyebilirsiniz.

Cihazınız servislerimize ulaştığı andan itibaren KonsolMatik koruması ve güvencesi altındadır. Cihazın seri numarası, (özel kimliği) tüm parçaları, yapılan tüm işlemler video ve fotoğraf çekimleri ile arşivlenmektedir.

Hangi Bölgelerde Hizmet Veriliyor?

Ülke genelinde tüm şehir ve ilçelere Kargo ile aktif olarak hizmet verilmektedir. Ayrıca tüm şehirlerimizdeki şubeleşme çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Aldığım Hizmetin Garantisi Var mı?

Tüm hizmetlerimiz 3 ay boyunca KonsolMatik garantisi altındadır. Garanti kapsamı ve koşulları detayları için https://www.servis.konsolmatik.com/garanti-kapsami-ve-kosullari/ sayfamızı inceleyiniz.